Servisné číslo 0949 256 799, 0904 646 932

Rakúsko, oficiálny názov Rakúska republika, nemecky Republik Österreich, je vnútrozemská spolková republika ležiaca v strednej Európe. Skladá sa z deviatich spolkových krajín. Hraničí s Lichtenštajnskom a Švajčiarskom na západe, s Talianskom a Slovinskom na juhu, s Maďarskom a Slovenskom na východe a s Českom a Nemeckom na severe. Jej hlavným mestom je Viedeň. Ďalšími veľkými mestami sú Graz, Linz, Salzburg a Innsbruck.

Rakúsko je značne hornatou krajinou, horské územia zaberajú 60 percent jeho plochy. Nížiny sa nachádzajú najmä okolo Dunaja, najväčšej rakúskej rieky.

V krajine žije takmer deväť miliónov obyvateľov, hovoriacich prevažne nemecky (bavorským dialektom). Väčšinovou náboženskou konfesiou je katolicizmus. Rakúsko má veľmi vyspelú ekonomiku založenú na službách, nominálna hrubý domáci produkt na hlavu je štrnásty najvyšší na svete. Rakúsko je členom Organizácie Spojených národov, Rady Európy a Európskej únie. Je súčasťou Schengenského priestoru a eurozóny. Od roku 1955 pestuje Rakúsko tradíciu neutrality, nie je preto členom žiadnej vojenskej aliancie. Aj vďaka tomu je Viedeň sídlom viacerých medzinárodných organizácií, napríklad Organizácia krajín vyvážajúcich ropu.

Rakúska republika vznikla roku 1918, nadväzuje však na štátoprávne tradíciu Rakúska-Uhorska (vznik 1867), Rakúskeho cisárstva (1804), Rakúskeho Arcivojvodstvo (1453), Rakúskeho vojvodstva (1156) a Rakúskeho markgrófstva (976). V dejinách krajiny zohrávali kľúčovú úlohu najmä dva rody: Babenbergovia a Habsburgovci. V 19. storočí a na začiatku storočia dvadsiateho bolo Rakúsko kľúčovou kultúrne, intelektuálne a vedeckú silou Európy.

Zem je dôležitým cieľom pre cestovanie, lákajúcim turistov z celého sveta k návšteve malebných krajiniek, rozsiahlych horských terénov a výstavných obcí. Vyznačuje sa vysokou úrovňou služieb. Medzi najobľúbenejšie ciele patrí hlavné mesto Viedeň a mestá Salzburg a Graz, ktoré sú rovnako ako Viedeň významnými kultúrnymi strediskami. Lákavé pre turistov sú početné zámky, hrady, kláštory a kostoly. V neposlednom rade ponúka Rakúsko návštevníkom svetovo známe alpská vysokohorské strediská, akými sú Innsbruck, Kitzbühel, oblasť Soľnej komory alebo Zell am See.

Miesta, ktoré môžete navštíviť vrámci našich výletov alebo si v nich zakúpiť ubytovanie.